Zajtra mám ďalšiu prednášku o tepelných čerpadlách, kde školím ľudí od „fachu“ o tepelných čerpadlách zem-voda. Ľudia, ktorí chcú inštalovať tepelné čerpadlá a poskytnúť zákazníkom dotáciu z programu Zelená domácnostiam II, potrebujú mať certifikát Inštalatér tepelných čerpadiel, ktorý vydáva Ministerstvo hospodárstva. Čo ma ale vždy zaskočí je odpoveď na moju jednu s prvých otázok: „Ste tu kvôli papieru, alebo informáciám?“

Žiaľ, väčšinou sa to „zašuchoce“, nejaká vrava, a takmer vždy ma premôže pocit, že informácie sú až na druhom mieste. Ale nie o tom som chcel, aj keď trochu sa to týka aj toho. Ide o OSVETU!

Tým, že sa problematike obnoviteľných zdrojov venujem už tak dlho, viem si predstaviť, že veľa ľudí z môjho okolia ma vníma s predsudkami. Ja som však o týchto veciach pevne presvedčený: mám tieto technológie doma a naozaj pociťujem denne ich benefity. Nebude to len profesionálna deformácia, je to niečo viac. Čo mi však dvíha tlak je, že hoci veľmi dobré technológie už ľudstvo má, stále sa nevedia dostať medzi ľudí. Bývam v širšom centre mesta a denne vidím tú neskutočne veľkú časť susedov, ktorí kúria drevom a zamorujú exhalátmi celú štvrť. Chápem čiastočne ich argumenty typu, nám sa to páči, …mňa nikto neprinúti vykurovať inak, …nebudem podporovať plynárov a pod. Proste neskutočné argumenty….

A tak si hovorím: „čo s tým vieme robiť?“ Susedské vzťahy si nikto nechce pokaziť. Ale všetci to dýchame, veď priamo to, čo zhorí, ostáva v našej štvrti! …hlavne, že všetci riešime, čo pijeme, čo nedajbože jeme a skoro najmenej riešime to, čo dýchame! Nenájdete takmer žiadny príspevok o dýchaní zdravšieho vzduchu na sociálnych médiách. Nikde som nečítal „Doprajte si pred spaním „kubík čistého vzduchu“…

A potom sa začnete točiť v kruhu, nejako to poriešim, zavolám niekam, niekam o tom napíšem… Nikam nenapíšem, nikam nezavolám, nijako to neporiešim. Znova tému odsuniem, a takto to ide dokola, už niekoľko rokov.

A tak som sa rozhodol: Kto má robiť osvetu o dobrý veciach, ktoré pozná, s ktorými robí, má s nimi skúsenosti, ak nie ten, čo sa tomu celý profesijný život venuje. Tak som tu odhodlaný vydať zo seba časť osvety zo života a možno pomôcť niekomu, možno v inom meste, možno v inej štvrti zlepšiť prostredie, v ktorom žije, v ktorom žijú jeho deti….

Teším sa, že na našom blogu NPE.sk budete môcť čítať veci odborné ale aj pocitové, vychádzajúce z praxe a z nášho pohľadu na svet.