Keď som v roku 2002 obhájil „diplomovku“ z problematiky tepelných čerpadiel a ukončil „výšku“, nastúpil som do spoločnosti, ktorá začínala popri iných produktoch robiť aj tepelné čerpadlá. Časť majiteľov firmy boli chalani z Česka a tak som sa opieral o ich predikcie, tepelné čerpadlá sú budúcnosť vo vykurovaní, v tej dobe 9 z 10tich novostavieb vo Švédsku mali inštalované tepelné čerpadlo a v tom roku, teda 2002, už boli v Česku druhý rok dotované inštalácie na tepelné čerpadlá v domácnostiach zo Státního fondu životního prostředí. V tej dobe sme sa bavili o tom, ako dotácie pomohli zvýšiť osvetu a naštartovať trh s tepelnými čerpadlami v Česku s poznámkou „když to funguje u nás, za pár let je to i na Slovensku“. A tak som sa pustil plný elánu do práce….

Roky utekali a my sme inštalovali „tepelka“ po celom Slovensku, reagovali sme na každý dopyt, firiem bolo ako šafránu a z výstav ako Coneco a Aquatherm sme sa takmer všetci z brandže poznali. Jeden rok bol horší, druhý lepší… napĺňalo ma najmä robiť jedinečné kotolne s tepelnými čerpadlami, každá inštalácia iná, niekde plošný kolektor, inde hĺbkové vrty, odoberali sme energiu zo spodnej vody, inštalovali „vzducháče“. Na DOTÁCIE! som v podstate postupne zabudol, jednoducho som prestal veriť…

Až už keď mi začínala pomaly šedivieť brada, začalo sa na Slovensku hovoriť o dotáciách na tepelné čerpadlá pre domácnosti. Keďže sa o tom dva roky hovorilo a nič sa reálne nedialo, tak aj ľudia čakali a trh stagnoval. Až roku 2015 to začalo (len na ozrejmenie pamäte zo začiatku blogu – Česko rok 2001!), dočkali sme sa vytúžených dotácií a hlavne osvety, lebo v princípe nešlo niekedy ani tak o tie financie, ako o to dostať k ľuďom informácie o tepelných čerpadlách a porozprávať o skúsenostiach z inštalácií, plusy, mínusy a pod., pretože ťažko-konzervatívny slovenský zákazník sa len tak nedá okabátiť nejakým technikom – obchoďákom, že tepelné čerpadlo je ušľachtilé zariadenie. A tak začali lepšie časy, o tepelných čerpadlách sa veľa písalo, diskutovalo v médiách inštalácie už síce neboli také jedinečné, zákazky sa opakovali, ale práce bolo požehnane. Začali sa však aj objavovať nové tepelné čerpadlá, nové firmy, ľudia sa školili, bolo treba držať servis na zariadenia, mimochodom to je doteraz naša veľká výhoda, a človek si myslel, že už to pôjde, sú za nami referencie, skúsenosti, servis… až prišiel Covid, vojna na Ukrajine a s tým spojený aj nedostatok čipov a veľký dopyt v západnej Európe, teda málo vyrobených tepelných čerpadiel všeobecne, až po novú dotáciu zelená domácnostiam, ktorá sa už vyše roka pripravuje termíny sa sľubujú a ľudia znova, čakajú a odďaľujú kúpu.

Našťastie to tentokrát vyzerá, že sa v krátkej dobe dočkáme, úradníci sa už zrejme po voľbách povymieňali a my sa môžeme tešiť na ďalšie kolo zelenej domácnostiam, už štvrté a aj s našim bratislavských krajom! Je to dotácia, ktorá naozaj funguje a vyzerá to, že tepelných čerpadiel je dostatok😊.