O lesoch sa už čo to popísalo a všímam si, že je to veľmi vďačná téma na vášeň, emócie, je to niečo, čo sa dokáže dotknúť aj najväčšieho ignoranta vecí verejných. Po sociálnych sieťach kolujú fotky, letecké zábery, videá, petície, možno aj hoaxy a ľudia sa vyjadrujú podpisujú, hlásia sa k tomu. Je to priam úžasné, a to myslím úprimne, ako téma les, strom dokáže spojiť ľudí.
Keď som s tepelnými čerpadlami začínal kolegovia z Česka mali dobrý slogan na reklame, ktorý sme neskôr prebrali aj mi: Nechajte zemný plyn v Rusku a drevo v lese, vykurujte so svojej záhrady (tepelným čerpadlom s plošným kolektorom).

Vždy, ako zaregistrujem tému lesa a dreva, tak na rozdiel od veľa ľudí, čo vidia za našimi vyrúbanými lesmi len biznis spojený s vývozom do zahraničia, ja vidím naše lesy najprv v kotloch a krboch rodinných domov priamo na našich uliciach. Už vidím ten krásny niekoľko desaťročný buk z Malých Karpát ako “blkoce v krbe“! Toto je náš les, toto ja vidím, ako využitie nášho bohatstva, zhorí v krbe a úplne zbytočne, myslím zbytočne v zmysle využitia čistejších zdrojov tepla. Chápem veľmi dobre, že obchod s drevom je úplne normálna podnikateľská činnosť a ja by som ju žiadnom prípade neobmedzoval a ak to naše drevo aj ide na spracovanie a budú z toho super produkty, ktoré by inak boli z plastu, prípadne krovy striech, nábytok, schodiská a pod., tomu rozumiem. Alebo to ide na podobné spracovanie do zahraničia, aj tomu rozumiem.

Ale zmieriť sa s tým, že to v 21. storočí zhorí v peci, tomu nejako nerozumiem. Čomu ešte nerozumiem, že takmer nikdy sa téma obhajoby lesov, nezastaví už na začiatku na našej ulici v našej štvrti v našom meste, vždy je vinníkom výrubov niekto ďaleko, koho vieme pomenovať, ale nepoznáme, niekto komu to nevieme a nechceme vytknúť, vysvetliť, sú to lesníci, …vláda, zahraničné korporácie, alebo?! len sused, kamarát , brat, rodič…

A preto nechajte drevo v lese a vykurujte zo svojej záhrady, alebo len tak zo vzduchu, samozrejme s tepelným čerpadlom.