Doba je rýchla a nespomalila ju ani pandémia, možno ju ešte zrýchlila. Ale ako to býva v živote veci sa vždy nejako upravia „samé“ napr. oneskorené dodávky zariadení a komponentov zapríčinené ktoviečím niekde na druhom konci sveta a už sa spomaľuje…

S čím sa stretávame pri zákazníkoch, ktorí stavajú svoje vysnívané rodinné domy je neskutočne zlý „tajming“ počas výstavby. Ak sa s niekým stretnem pri výstavbe hrubej stavby zo zákazníkov srší optimizmus (ešte sú asi aj peniaze), ako to majú v rukách a ako to ide podľa plánu s jasným termínom dokončenia.

Už zo skúsenosti si to hodím v hlave na moju časovú os a prepočítam s koeficientom „k“. Koeficient „k“ nie je konštantný, vstupuje doň viacero premenných (niekedy napr. manželka), takže u každého je trochu iný, čo je však dôležité, nikdy nie je rovný 1.

Prečo to tak je o tom sa dá diskutovať. Ja v tom mám jasno. Veľa staviteľov to totiž vôbec nemá vo svojich rukách, čo až tak možno nevadí, veď nejde o život a bývať sa začne s oneskorením. Proste vybrať dodávateľa napr. po referencii a včas sa dohodnúť na podmienkach je vcelku jednoduché, avšak pre veľa ľudí patová situácia.

No, aby som to zasadil do našej profesie, ak niekto vie, že chce vykurovať dom s tepelným čerpadlom, počíta s tým v projekte, v rozpočte stavby a aj tak rozhodnutie o výbere dodávateľa odsúva až potrebuje vysušiť betónové potery iba na seba dotiahne stres a nepohodu. Veď keď viem čo chcem možno aj od koho, prečo to nerozseknúť o mesiac dva, tri skôr, tak prečo nie v júni ale v októbri!

A pre toto mám koeficient „k“ a viem, že nikdy to zákazníci do vysnívaného termínu nedajú a ťažko triafajú termíny jednotlivých profesií . Jednoducho zlý „tajming“.

Žijeme tak roky a vždy to nejako dopadne, čo je ale väčší problém, ak je nato naviazaná dotácia na tepelné čerpadlo, konečne niečo, čo skutočne funguje a od štátuJ a my máme montovať tepelné čerpadlo a na stavbe chýbajú okná, omietky a pod. A my nechceme prísť o zákazníka, zákazník o dotáciu a robíme ústretové kroky, a to len pre zlý „tajming“. Alebo sa dodávky tepelných čerpadiel naťahujú z niekoľkých dní na týždne až mesiace a rastie koeficient „k“ a termíny sa posúvajú, čo nikoho neteší a dá sa tomu predísť.

Prosím vás preto všetkých, ktorí staviate dom alebo idete stavať, robte tie správne rozhodnutia a aj v správny čas. Vybrať tepelné čerpadlo to nie je ako vybrať manželku, kde neviete ísť po referenciách :-).