Je to všetko stále horšie a horšie. Takto by sa zdal život a veci, keby sme žili len z toho, čo dokola čítame a počujeme z nášho okolia, televízia, rádio, sociálne siete, pri stretnutí s priateľmi a pod. Či sa bavíte o politike, ekológii, športe alebo len „o počasí“, proste nič dobré. Našťastie je realita podstatne lepšia. Užite si svetonázor založený na faktoch – GAPMINDER.
Dostala sa mi do rúk kniha od mojej švagrinej, ktorá naozaj veľa a rada číta. Ja nie som vyslovene knihomoľ, nejako mi posledné roky chýba na čítanie „viac svetla“ (alebo silnejšie dioptrie), a to ma jemne odrádza. Ale táto kniha, to bolo niečo. Volala sa Moc Faktov od Hansa Roslinga a zhltol som ju jedna radosť. Prečo to ale píšem. Píšem to preto, lebo svet na tom vôbec nie je tak zle, ako si veľa ľudí myslí, čo neznamená, že je na tom dobre… Len naše myslenie o svete je podstatne horšie ako realita. Kniha začína testom s jednoduchými otázkami o našej planéte, o ľudstve. Výsledky sú zarážajúce, treba si knihu prečítať.
Avšak na stránke gapminder.org nájdete ešte viac podobných otázok. Jedna je postavená takto: Koľko energie spotrebovanej na svete pochádza zo zemného plynu, uhlia a ropy?
Pamätám si kritiku, keď EÚ zaviedla úsporné žiarovky. To bolo vysvetľovania, kým ľudia zmenili myslenie! Ak by to neprišlo príkazom, asi by väčšina ešte ostala na starých, neúsporných. Podobné je to aj s novými zdrojmi tepla. Viem možno viac ako hocikto iný, že tieto technológie sú drahšie, ale je to všetko uhoľ pohľadu.
Ak by sme rozobrali všetky vstupy na zaobstaranie novostavby rodinného domu, od pozemku, cez výstavbu, po hospodársku budovu, garáž, ploty až záhradu, zistíme, že využitie obnoviteľného zdroja tepla, alebo spätné získanie energie pri vetraní, netvoria až tak veľký podiel investície a efekt od úspory energií, zdravého prostredia, v ktorom rodina žije, úspory financií, ekologické až celospoločenské prínosy, sú podstatne väčšie.
Preto musela znova zasiahnuť EÚ a prikazuje stavať domy s využitím primárnej energie na úrovni menej ako 54kWh/m² za rok. Určite si veľa ľudí zanadáva, ale inak to asi nejde. Nikam by sme sa nepohli a „gapminder“ by nemohol prinášať reálne fakty o našom svete. Našťastie lepšie fakty, ako si myslíme.
Hans Rosling, švédsky lekár, vedec, profesor medzinárodného zdravia a fenomén globálnych konferencií na TED-e, spolu so svojimi spolupracovníkmi ponúka čitateľom revolučne nové vysvetlenie tohto javu. Odhaľuje desať inštinktov, ktoré ovplyvňujú náš pohľad na svet – od tendencie rozdeľovať svet na dva tábory (zvyčajne na my a oni), cez spôsob, ako vnímame správy z médií, až po to, ako vnímame pokrok (sme presvedčení, že svet speje k horšiemu).
martinus.sk