IVT Air X

IVT netreba veľmi predstavovať, keďže je tento švédsky výrobca priekopníkom inštalácií nielen na Slovensku a v Čechách, kde má spolu vyše 30000 inštalácií. Výhody tepelného čerpadla IVT Air X oceníte pri novostavbe ale aj pri rekonštrukcii starého vykurovacieho systému vášho domu.

Výhody IVT AIR X

Šetrí viac než iné tepelné čerpadlá = za elektrinu zaplatíte menej než u iných tepelných čerpadiel, vďaka vysokej energetickej účinnosti až 203%.
Nečakajú vás skryté poplatky za povinné revízie chladiva ani za ročné záručné prehliadky. Elektrokotol budete využívať len minimálne, vďaka vysokému výkonu tepelného čerpadla v zime.

„S IVT AIR X už môžete premýšľať o tom, ako si užijete voľný čas, ktorý ste predtým trávili riešením starostí o starý kotol a ako využijete priestor v novej čistej miestnosti s čerpadlom.“

AIR X je konštrukčne iné

Revolučná ľahká bezrámová konštrukcia s najlepšími kompresormi, výmenníkmi a ventilátormi, zaisťuje tichší chod a nižšiu spotrebu elektriny. Vonkajšia jednotka je už vybavená konzolou pre uloženie na zem a vyhrievanou vaňou na kondenz – pod čerpadlom sa tak v zime netvorí ľad.
AIR X je mimoriadne tiché tepelné čerpadlo, naviac je jeho konštrukcia pripravená na dodatočnú montáž protihlukových krytu, čo u iných čerpadiel nenájdete.

Výbava AIR X

 • dvojitý rotačný kompresor
 • plynulé riadenie kompresora a ventilátora
 • vyhrievanie kondenzátnej vane
 • upevňovacie konzoly
 • možnosť inštalácie protihlukových krytu

Funkcia tepelného čerpadla AIR X

 • vykurovanie a ohrev teplej vody do -20 ° C
 • chladenie v letnom období
 • diaľkové ovládanie z obytnej miestnosti
 • ovládanie mobilným telefónom
 • voľba úsporného alebo komfortného režimu ohrevu teplej vody
 • inteligentné prevádzka elektrokotla na 2 alebo 3 fázy
 • využitie fotovoltaiky na akumuláciu tepla
 • diagnostika porúch, časové riadenie, štatistika prevádzky

Ako funguje tepelné čerpadlo počas roku?

V zime pracuje tepelné čerpadlo naplno, aby do domu dodalo čo najviac tepla. Podľa toho ako je výkonovo navrhnuté, môže vykurovať do -20 ° C samo, alebo v spolupráci s elektrickým či plynovým kotlom.
Pri zapojení s dokurovacím kotlom, môže mať tepelné čerpadlo menší výkon a je teda lacnejšie. Preto sa v teplejších zimách kotol prakticky nezapne a aj v tuhých zimách bude v prevádzke len pár dní, takže náklady na prevádzku dokurovacieho kotla sú minimálne.
Keď sa teplota vzduchu blíži k nule, vzniká u všetkých vzduchových čerpadiel na vonkajšom výmenníku námraza. Tepelné čerpadlo potom na krátku chvíľu tento výmenník ohreje a rozpustený ľad rýchlo odtečie. Pri IVT AIR X je odtekajúci kondenzát zachytený vo vyhrievanej vani a môže byť potrubím odvedený do kanalizácie. Pod jednotkou sa tak netvorí kopa ľadu ako u iných tepelných čerpadiel.

Tepelné čerpadlo podľa vonkajšej teploty samo zistí, kedy má začať alebo prestať kúriť. V dobe kedy nie je veľká zima, pracuje čerpadlo s nižším výkonom a nízkymi otáčkami kompresora a ventilátora. V tomto režime má čerpadlo najnižšiu spotrebu elektriny, vonkajšia jednotka pracuje ticho a neruší vás pri pobyte na záhrade.

V lete sa čerpadlo stará iba o ohrev teplej vody. Občas nakrátko zapne obehové čerpadlo, aby nezatuhlo. Pokiaľ chcete dom v lete aj chladiť, stačí len do vybraných miestností namontovať chladiace jednotky a pripojiť ich k tepelnému čerpadlu. V noci môžete znížiť výkon tepelného čerpadla o 30% a vonkajšia jednotka bude vďaka tomu ešte tichšia.

Ohrev teplej vody tepelným čerpadlom

Spotreba elektriny je pri ohreve teplej vody vyššia ako pri vykurovaní, pretože voda v zásobníku musí mať vyššiu teplotu. Môžete si preto vybrať medzi úsporným režimom, kedy čerpadlo ohrieva vodu v menšom množstve čo najlacnejšie a komfortným režimom, kedy sa vyrába teplej vody čo najviac.
Keď k vám príde návšteva, môžete jednoducho nastaviť (napríklad na dva dni) zvýšený ohrev vody, aby jej bolo dosť aj pre hostí. Pre ochranu vášho zdravia je dôležitá aj funkcia sanitácie, pri ktorej sa v pravidelných intervaloch ohreje zásobník vody na vyššiu teplotu a ochráni vás tak proti legionella baktérii.

Prepojenie s fotovoltaikou

IVT AIR X komunikuje s fotovoltaickou inštaláciou a pri prebytkoch elektrinou ohreje teplú vodu aj dom na vyššiu teplotu tak, aby sa elektrina zo slnka čo najviac využila.

Komfortné nastavenie teploty v dome

Tepelné čerpadlo môžete ovládať tromi spôsobmi. Priamo na displeji tepelného čerpadla, z terminálu umiestneného napríklad v obývacej izbe (ten vám ukazuje vnútornú teplotu a hlási i prípadné poruchy), alebo odkiaľkoľvek z aplikácie v mobilnom telefóne.

IVT AIR X môžete ľahko využiť pre chladenie domu v letnom období. Ak máte podlahové kúrenie, môžete dom chladiť hneď bez ďalších investícií.

Záruka na čerpadlo

Kvalita IVT čerpadiel je overaná a aj preto platí predĺžená materiálová záruka 5 rokov na celé tepelné čerpadlo, pričom je možné dokúpiť predĺženú materiálovú záruku 10 rokov na kompresor.

Technické parametre

Tepelné čerpadlo AIR X 50 AIR X 70 AIR X 90 AIR X 130 AIR X 170
Maximálny výkon (7 / 35 °C) 5 kW 7 kW 9 kW 13 kW 17 kW
Vykurovací faktor COP (7 / 35 °C) 4,88 4,84 5,06 4,90 4,99
Pre dom s tepelnou stratou 3–6 kW 5–8 kW 7–12 kW 10–15 kW 13–22 kW
Rozmery (š × h × v) mm 930 × 440 × 1370 1200 × 580 × 1680

 

Vnútorné jednotky S vstavaným zásobníkom teplej vody S možnosťou pripojenia samostatného zásobníku teplej vody
AirModul E AirBox E AirBox S
Elektrokotol 9 kW / 15 kW* 9 kW
Nerezový zásobník vody 190 litr.
Zmiešavač pre externý kotol áno
Parametre uvedené podľa EN14825 + EHPA
*9 kW pre AIR X 50–90 a 15 kW pre AIR X 130–170